W dniach 4 i 11.02.2019r. w klasach 4 a i b został zrealizowany temat: Nie daj się wciągnąć w sieć. O bezpieczeństwie w internecie. Na zajęciach informatyki zostały omówione zagadnienia na temat zagrożeń w sieci internet oraz zasady bezpiecznego zachowania. Uczniowie zostali również zapoznani ze stroną internetową sieciaki.pl projektu edukacyjnego prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach programu Dziecko w Sieci.

Sieciaki.pl to edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w internecie. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z działem Warto wiedzieć, aby sprawdzić swoją wiedzę poprzez rozwiązywanie Quizu oraz zostali zachęceni do udziału w konkursach zorganizowanych przez fundację z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu.

Oto najważniejsze zagrożenia, o których należy pamiętać:
1.Wirus komputerowy
2.Hasło zapamiętane w przeglądarce
3.Naruszenie prywatności, stalking, hejt, cyberprzemoc
4.Ataki hakerów
5.Spam
6.Nieodpowiednie treści dla dzieci
7.Pedofilia
9.Fałszywe oprogramowanie ochronne
10.Fałszywe witryny i wyłudzanie danych
11.Wykradanie danych osobowych
12.Otwarte sieci Wi-Fi
13.Niezaktualizowane oprogramowanie systemowe oraz antywirusowe
14.Nadużywanie internetu, uzależnienia

Zasady Bezpieczeństwa

Chroń swoją prywatność!

Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy.
Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.

Mów, jeśli coś jest nie tak!

W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

Nie ufaj osobom poznanym w sieci!

Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.

Szanuj innych w sieci!

Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.

Korzystaj z umiarem z internetu!

Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.

Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę.

Wymyśl takie, które będzie trudne do odgadnięcia. Niech to nie będzie Twoje imię ani imię najlepszej przyjaciółki.

Dbaj o bezpieczeństwo swoich przyjaciół.

Nie podawaj nikomu ich danych, nie publikuj zdjęć bez ich zgody. Nie wiesz, jaki ktoś zrobi z nich użytek, a kiedy je wysyłasz lub umieszczasz w Internecie, nie masz już nad nimi kontroli.

Zabezpiecz komputer.

Używaj dobrego programu antywirusowego, dbaj, by baza wirusów była aktualna. Nie otwieraj e-maili od nieznajomych, nie klikaj na linki podesłane przez obcą osobę – mogą Ci zawirusować komputer!

Szanuj prawo własności w Sieci.
Zawsze podawaj źródło pochodzenia materiałów znalezionych w Internecie.
Nie otwieraj e-maili od nieznanych osób.
Nie pobieraj programów z nieznanych źródeł.