Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku na całym świecie, ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu do zasobów w sieci. W tym roku wypadł on we wtorek 8 lutego i obchodzony był pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”
Działania podjęte przez naszą szkołę z okazji DBI trwały cały tydzień, a w ich ramach:

  • Na zajęciach wychowawczych zostały przeprowadzone pogadanki oraz omówione zagadnienia nt.: mądrych wyborów w sieci, wpływu mediów społecznościowych na relacje koleżeńskie, cyberprzemocy, uzależnień oraz niebezpiecznych kontaktów. Uczniowie dowiedzieli się, że każda aktywność w sieci pozostawia ślad, a umieszczane materiały, zdjęcia, filmiki czy komentarze stają się własnością publiczną i mogą wymknąć się spod kontroli, mogą być udostępniane bez naszej świadomości osobom nieuprawnionym.
  • Na informatyce w klasach 4-8 przeprowadzone zostały zajęcia w formie pogadanek, quizów, w czasie których poruszane były zasady bezpiecznego i kulturalnego zachowania w sieci. Uczniowie klas 8 poznali zagrożenia związane z „fake newsami” i „bańką informacyjną”, mieli okazję dowiedzieć się: Czym są? Gdzie można je spotkać?  Czym grożą? Jak na nas wpływają?. Uczniowie kl 6a przygotowywali plakaty, 5a – prezentacje, a klasy 4 nagrywały materiały video do poradnika.
  • Przygotowana została szkolna gazetka informacyjna.
  • Starsi uczniowie z klasy 8b Kacper Mróz oraz Jakub Madej dzielili się swoją wiedzą na temat bezpieczeństwa w sieci z młodszymi uczniami klas 2 i 3 w ramach działającego w naszej szkole projektu AID. Przeprowadzone zajęcia edukacyjne przez starszych kolegów były odebrane bardzo pozytywnie.
  • Klasy 1 miały okazję zapoznać się ze stroną sieciaki.pl oraz obejrzeć i omówić filmiki na temat zagrożeń, jakie czyhają na dzieci w internecie. Klasa 1a z wychowawczynią przygotowała książeczki z zasadami bezpiecznego zachowania w sieci.
  • Nauczyciele języków obcych również na swoich zajęciach przeprowadzili pogadanki.
  • Zorganizowany został konkurs na zaprojektowanie plakatu pod hasłem: „Bezpieczny Internet – Działajmy razem”, który jeszcze trwa do 17 lutego 2022r.

Działajmy razem! Razem możemy więcej.

Zapraszamy do obejrzenia poradnika przygotowanego przez klasę 4a i 4b pod linkiem:
https://drive.google.com/file/d/1kxaGzljA1O-LJ_LgviVpBRGMqkkhCki2/view?fbclid=IwAR3pp3lZfOGTn_Iv-KVsj1m2wHMo47wj7RkuYw-XoyYoZY0rT-8V0ulcI5U