Choć Dzień Babci i Dziadka to bardzo zbliżone święta, to ich geneza jest różna. Po raz pierwszy pomysł utworzenia Dnia Babci w Polsce pojawił się w 1964 roku w tygodniku „Kobieta i Życie”. Później święto to w naszym kraju zaczął popularyzować „Express Poznański”. W 1966 roku także „Express wieczorny” ogłosił 21 stycznia Dniem Babci, a święto to szybko przyjęło się w całej Polsce. Z kolei Dzień Dziadka prawdopodobnie przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo stawał się coraz popularniejszy.

Taki wstęp do historii święta usłyszeli uczniowie klasy 4a, którzy 21 stycznia wybrali się na warsztaty do Muzeum Armii Krajowej. Oprócz informacji związanych z ważną datą, dowiedzieli się oni również wielu ciekawych informacji na temat życia ludności cywilnej podczas II wojny światowej, ponieważ temu poświęcona została gra terenowa, w którą udało się zagrać. Rysowane były również herby rodowe, uczniowie dokonali także próby odtworzenia drzewa genealogicznego własnych rodzin.

Marta Bieryt