Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to dobry czas, by porozmawiać o tym, jak ważną rolę odgrywają książki  w naszym życiu. Pojawiają się już w dzieciństwie i towarzyszą nam przez długie lata, stając się niewyczerpanym źródłem wiedzy, rozrywki i inspiracji.

W tym dniu uczniowie nie tylko dyskutowali o wartości książki, dzielili się opiniami, wymieniali uwagami, rekomendowali konkretne pozycje, ale także stanęli przed różnymi zadaniami.

Kieszonkowa baśń

Uczniowie klasy 4 b,  odkrywając własne możliwości artystyczne, podjęli wyzwanie, jakim było zmierzenie się z baśnią.  Dokonali próby literackiej, tworząc autorskie prace zgodne z poetyką baśni. Tak powstały kieszonkowe baśnie.

Książka mojego dzieciństwa

Uczniowie klas ósmych stanęli przed innym wyzwaniem. Przeprowadzili wywiady z dorosłymi, którzy wiedząc, że wartość książek jest nieoceniona, zachęcają swoje dzieci od najmłodszych lat do czytania. Tym razem to dziadkowie, rodzice zostali poproszeni o podzielenie się wspomnieniami  z własnego dzieciństwa i towarzyszącej im wtedy książce,  która zapadła im  w pamięci oraz znalazła szczególne miejsce w ich sercu. Okazało się, że niezwykłe przygody,  ciekawe podróże, dobry humor oraz takie wartości jak przyjaźń, odpowiedzialność, wrażliwość na krzywdę oraz miłość  do zwierząt są nieprzemijającym tematem i zapewniają sukces czytelniczy.

Oto niektóre z nich:

Alan Alexander Milne  „Kubuś Puchatek”

Hans Christian Andersen „Baśnie”

Jakub i Wilhelm Grimm  „Baśnie”

Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”