Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku na całym świecie, ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu do zasobów w sieci. Działania promujące obchody DBI w naszej szkole odbyły się po feriach, to m. in.:

Wykonanie gazetki szkolnej z przygotowanych przez uczniów na zajęciach plastycznych plakatów.

Udział klas 4-6 w lekcji online prowadzonej przez organizatorów i partnerów DBI: „Co czyha na naszą prywatność w grach i internecie?” –  Lekcja dotyczyła najważniejszych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Prowadzący opowiedział, na co zwrócić uwagę, aby nie utracić kontroli nad swoimi danymi i tożsamością oraz jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas korzystania z gier, aplikacji oraz usług sieciowych.

Udział klas 7-8 w lekcji online prowadzonej przez organizatorów i partnerów DBI: „Jak odróżnić fake od newsa?” – Celem lekcji było zapoznanie ze zjawiskiem tzw. fake news oraz pokazanie konkretnych narzędzi i sposobów na radzenie sobie z fałszywymi informacjami w Internecie.

Na zajęciach z Wychowawcą zostały przeprowadzone pogadanki oraz omówione zagadnienia nt.: mądrych wyborów w sieci, wpływu mediów społecznościowych na relacje koleżeńskie, cyberprzemocy. Uczniowie mieli okazję wymienić się swoimi propozycjami spędzania wolnego czasu poza siecią i telefonem.

Dodatkowo tematyka bezpieczeństwa w sieci i zagrożeń została poruszona na zajęciach z informatyki, m.in. omówione zostało zjawisko „bańki informacyjnej” (dobierania treści prezentowanych użytkownikom na podstawie ich aktywności w sieci) oraz „fomo”, czyli lęku przed odłączeniem, przegapieniem wydarzeń w wirtualnym świecie. Młodsi Uczniowie klas 1-3 poznali lub powtórzyli zasady netykiety, publikowania informacji o sobie. Dowiedzieli się także, że nie wszystkie informacje na stronach www są prawdziwe. Na przykładzie gry w głuchy telefon przekonali się jak łatwo tworzą się plotki i zniekształcone informacje.