W dniach 16-22 listopada 2021 roku miały miejsce obchody tygodnia Filozofii, podczas których upamiętnialiśmy Dzień Filozofii w powiązaniu z dniem Patrona.

Ks. prof. Józef Tischner i jego filozofia nie należą do najprostszych wątków, które mogłyby być poruszane w szkole podstawowej. Niemniej, nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i zmierzyli się z trudnymi, acz ważnymi tematami dotyczącymi życia. Każda klasa miała inny pomysł na zaakcentowanie tego wydarzenia, a formy zmieniały się w zależności od przedmiotu. Uczniowie podczas różnych lekcji zastanawiali się, kim jest filozof i co robi; dowiadywali się, że filozofia jest „umiłowaniem mądrości” i nie jest tożsama z wiedzą, którą poznajemy w szkole, ale musi z nią współpracować. Na godzinach wychowawczych część klas poruszała tematy związane z relacjami ich budowaniem – także w kontekście filozoficznym. Na lekcjach WOSu w klasach 8. została przeprowadzona debata, której myślą przewodnią było tischnerowskie rozumienie pojęcia wolności. Podczas zajęć dzieci poznawały założenia filozofii i postać naszego Patrona. Edukacja muzyczna zawierała w sobie naukę hymnu szkoły, który opowiada o Józefie Tischnerze i wartościach, według których chcemy postępować. Dzień Filozofii zbiegł się z finalizacją semestralnych projektów z języka polskiego w klasach 7. na temat starożytnej grecji, co pozwoliło jeszcze mocniej wczuć się w filozoficzny klimat. Szóstoklasiści „A” słuchali „Filozofii po góralsku i robili filozoficzne miny.

Każda klasa dostała także cytat naszego Patrona, nad którym miała chociaż chwilę się zastanowić i co miało miejsce na różnorodnych lekcjach. Na wyróżnienie zasługują klasy drugie, które przez cały tydzień czytały bajki filozoficzne, stworzyły Drzewo Filozofii, na którym zawisły ciekawe sentencje, pracowały w grupach próbując odpowiedzieć na pytanie: „Co jest możliwe, a co jest niemożliwe?”, a następnie stworzyły plakaty pt.: „Najlepszy z niemożliwych światów” i „Najlepszy z możliwych światów”.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia i zastanowienia się nad pytaniem: „czy w XXI w. potrzebna jest filozofia i dlaczego?”