W ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa, kampanii organizowanej przez agencję ENISA (European Union Agency for Cybersecurity) z inicjatywy Komisji Europejskiej klasa 7a 12 października uczestniczyła w lekcji online pt.: „Blaski i cienie klikania w Internecie”.

Na zajęciach poruszane były m.in. zagadnienia:
– Jak zachować ostrożność w Internecie?
– Jak rozpoznawać wiarygodne, bezpieczne treści od tych, które mogą być oszustwem i atakiem cyberprzestępcy?
– Jak weryfikować zasoby Internetu pod kątem bezpieczeństwa?

Tegoroczna edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa skupia się na zagadnieniach związanych z inżynierią społeczną (socjotechniką), czyli szerokorozumianym wykorzystaniu przez przestępców różnych technik manipulacji stosowanych w kampaniach phishingowych, wymierzonych w użytkowników internetu.

Czym jest inżynieria społeczna w kontekście oszustw internetowych?

Zastosowanie inżynierii społecznej ma miejsce w sytuacji, w której dana osoba poddawana jest manipulacji w celu skłonienia jej do podejmowania określonych działań lub ujawniania poufnych informacji. Przestępcy wykorzystują te informacje, aby oszukać swoje ofiary i wykraść ich pieniądze. Ataki socjotechniczne mogą być przeprowadzane z wykorzystaniem różnych metod, np. poczty e-mail, komunikatora, telefonu lub osobistego kontaktu. Aby przyciągnąć uwagę potencjalnej ofiary, oszuści używają wielu fałszywych komunikatów, np. informacji o nieopłaconej fakturze, konieczności dopłaty do paczki, wygranej w konkursie albo informacji, że komputer został zainfekowany. Oszuści stają się coraz bardziej kreatywni podczas atakowania osób prywatnych i organizacji. W związku z tym konieczne jest zachowanie czujności wobec nowych technologii i poważne traktowanie kwestii bezpieczeństwa w sieci.

Polską edycję kampanii koordynuje Państwowy Instytut Badawczy NASK. W tym roku patronatu kampanii udzielili m.in. Minister Cyfryzacji, MEiN, Komenda Główna Policji, Warszawski Instytut Bankowości, Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń.