Uczennica klasy IV b Magdalena Jarosz,聽 jej rodzice i najm艂odszy braciszek, zainspirowani pewn膮 legend膮 postanowili, 偶e zilustruj膮 tre艣膰 utworu.

Uwaga! Zagadka!
Za kogo przebrany jest braciszek naszej uczennicy?
Odpowiedzi na to pytanie nale偶y szuka膰 w poni偶szym tek艣cie.

Legenda o bursztynowej koronie

Na kaszubskim wybrze偶u mieszka艂 sobie najwi臋kszy psotnik o imieniu Miko艂ajek. Mimo, 偶e wszyscy go upominali, ch艂opak nikogo聽 nie s艂ucha艂.聽

Pewnego dnia zamiast pom贸c rybakom wyci膮ga膰 ryby z sieci, pobieg艂 do lasu rosn膮cego na wydmie, szuka膰 bursztyn贸w w miejscu, o kt贸rym wiedzia艂 tylko on. Gdy dobieg艂 do obranego celu,聽 pad艂 na ziemi臋 ze zm臋czenia i zasn膮艂. Po pewnej chwili obudzi艂 go pi臋kny, lecz nieznajomy 艣piew. Miko艂aj wyjrza艂 zza traw i zobaczy艂 cudn膮 dziewczyn臋, kt贸ra siedzia艂a na piasku. Nieznajoma okaza艂a si臋 by膰 c贸rk膮 kr贸la Ba艂tyku. Na g艂owie mia艂a bursztynow膮 koron臋. Ch艂opak od razu zapragn膮艂 wielkiego skarbu.聽

Panna wodna rozkaza艂a, aby fale uczesa艂y jej morskie w艂osy. Wtedy zdj臋艂a koron臋 i po艂o偶y艂a j膮 na piasku, obok miejsca, w kt贸rym schowa艂 si臋 Miko艂ajek. Ch艂opak natychmiast z艂apa艂 koron臋 i zacz膮艂 ucieka膰聽 w kierunku domu. Dziewczyna go us艂ysza艂a. Kaza艂a falom, 偶eby natychmiast goni艂y ch艂opca, a wiatrom aby zast膮pi艂y mu drog臋. Kiedy go z艂apano, ukaza艂 si臋 sam Kr贸l Ba艂tyku. Fale zacz臋艂y opowiada膰 wszystkie z艂e rzeczy, jakie Miko艂ajek wyrz膮dzi艂 r贸偶nym stworzeniom. W贸wczas drzewa te偶 zacz臋艂y szepta膰 o tym, co z艂ego ch艂opiec im uczyni艂. Kr贸l powiedzia艂, 偶e kara musi by膰 surowa. Ch艂opak zacz膮艂 gor膮co b艂aga膰, aby go nie zabijali. Wtedy pojawi艂a si臋 jask贸艂ka i ryba, kt贸re opowiedzia艂y, co Miko艂ajek zrobi艂 dla nich dobrego.聽

Kr贸l Ba艂tyku oznajmi艂, 偶e wobec tego nie b臋dzie zabija艂 ch艂opca, ale zamieni go w pi臋kne ziele, kt贸re b臋dzie si臋 nazywa膰 鈥瀖iko艂ajkiem nadmorskim鈥.聽

Magdalena Jarosz, klasa 4B