Słownikowa definicja podaje, że szczęście to: powodzenie w jakichś przedsięwzięciach, sytuacjach życiowych, że to uczucie zadowolenia i radości, ale również zbieg pomyślnych okoliczności. Seneka twierdzi natomiast, że “szczęście to moment, kiedy przygotowanie spotyka się z okazją”.

Niezależnie od tego, jak inni definiują szczęście, w naszej Szkole wyrażaliśmy to odczucie na wiele sposobów.

W poniedziałek na korytarzach szkolnych zaroiło się od  kolorowych i fantazyjnych strojów naszych uczniów. Kolejny dzień był okazją do rozmowy z  podróżnikiem, a także  wolontariuszem panem Marcinem Baczyńskim, który opowiadał o krajach afrykańskich, które zwiedził. Nasz gość mówił również o szczęściu i nadziei w tym rejonie. Nasi uczniowie dowiedzieli się także, co jest źródłem szczęścia dla dzieci z jednej z tamtejszych szkół.

Poszczególne klasy stworzyły dodatkowo plakat Radosnych Wspomnień pełen fotografii i relacji z miłych momentów, natomiast klasy 7 przygotowały  “grecką ucztę”,  podczas której mówiliśmy o filozofii stoickiej, a także czytaliśmy odpowiednie fragmenty “Rozmyślań” Marka Aureliusza przybliżające nam ideę szczęścia według wspomnianej filozofii.

Każdego dnia obdarowywaliśmy się obficie uśmiechami i podarunkami, poszukiwaliśmy szczęścia tam, gdzie nie jest to zawsze oczywiste, dzieliliśmy się radością podczas wielu aktywności i z zaciekawieniem odkrywaliśmy nowe tematy i przestrzenie.

Poszukiwaliśmy też odpowiedzi na pytanie, co najbardziej cieszy nas w szkole.

To był wyjątkowo dobry tydzień rozpoczynający nasz nowy rok szkolny.