Kilka dni temu dzieci z klasy 2 a miały niepowtarzalną okazję udać się z wizytą na Daleką Północ. Dzięki uprzejmości pracowników Polskiej Stacji Polarnej Hornsund https://hornsund.igf.edu.pl/ mogliśmy przez chwilę poczuć się jak uczestnicy wyprawy polarnej, która aktualnie przebywa na Spitsbergenie. Na miejscu naukowcy zajmują się m.in. zbieraniem danych na temat okolicy, w której przebywają; prowadzą obserwacje meteorologiczne, badają pobliski Lodowiec Hansa. Nasz gość opowiadał nam o bardzo ciekawym położeniu geograficznym tego miejsca i o nocy polarnej, która po długim czasie właśnie się skończyła. Z zapartym tchem słuchaliśmy opowieści o niezwykłym spektaklu, jakim jest zjawisko zorzy polarnej oraz o lecie, czyli nieustępującym dniu. Interesujące były również informacje dotyczące fauny Arktyki: reniferów, fok, morsów, niedźwiedzi czy lisków polarnych. Znamy także odpowiedź na pytanie – jak można spędzać tam czas wolny? Na koniec mieliśmy okazję odbyć spacer po stacji; zajrzeliśmy do kuchni, jadalni, pomieszczeń gospodarczych czy chłodni, podziwialiśmy także widok za oknem. A na deser… zobaczyliśmy pokój ze składem słodyczy piętrzących się na półkach regałów. Wzdychaliśmy tylko patrząc na te zasoby, kto by takich nie chciał mieć w domu? Choć odbyliśmy tylko wirtualną podróż, emocje z pobytu na Dalekiej Północy nieprzerwanie nam towarzyszą.

Zapraszamy do galerii zdjęć z wyprawy polarnej 🙂
https://photos.app.goo.gl/YcZjVyvs9PwNGhaw8