W dniu 19 października w murach szkolnej biblioteki wydarzyło się coś niezwykłego. W przestrzeni, która zwykle kojarzyła się z rzędami książek i cichym skupieniem, zapanowała niezwykła aura baśniowego świata. Jak za dotknięciem magicznej różdżki, pomieszczenie przemieniło się w pałac sułtana, a kolorowe poduszki rozsiane po podłodze zachęcały do odpoczynku i wędrówki po krainach wyobraźni. Całość dopełniała panorama arabskiego miasta, a skrywające w półmroku lampiony, przywodziły na myśl tysiące gwiazd, niczym z opowieści o Alladynie. Wśród tego bajkowego otoczenia pierwszoklasiści uczestniczyli w uroczystym pasowaniu na czytelnika.

Ceremonię poprowadzili: pani Katarzyna, która ubrana jak arabska księżniczka oraz pan Arkadiusz, w stroju sułtana. Wprowadzili uczniów w niesamowity świat literatury, zachęcając do dołączenia do nadchodzących magicznych przygód. Po krótkim wstępie, uczniowie zostali zaproszeni do czytelniczej podróży poprzez baśń o Alladynie, która miała rozbudzić ich wyobraźnię i zainteresowanie literaturą. Następnie przyszedł czas na najbardziej uroczysty moment – ceremonię pasowania na czytelnika.

Uczniowie z wielkim zapałem wypowiedzieli magiczne słowa przyrzeczenia, które brzmiały jak zaklęcie otwierające drzwi do magicznego świata książek. Powtarzając za prowadzącymi, obiecywali szacunek dla książek, poszukiwanie w nich mądrości i inspirację do własnego rozwoju.

Po uroczej ceremonii, każdy pierwszoklasista otrzymał upominek przygotowany przez dwójkę ósmoklasistów – Lenę Grabowską i Jana Nowakowskiego, którzy sami wyszli z taką inicjatywą. Na każdego ucznia zaczynającego przygodę z biblioteką szkolną, czekała pięknie opakowana książka. Na koniec był też i słodki akcent. Całe wydarzenie było pełne magii, radości oraz baśniowej atmosfery, pozostawiając niezapomniane wrażenia i inspirując uczniów do odkrywania nowych światów poprzez czytanie.